Mieszkanie w standardzie deweloperskim to nic innego, jak zaprzeczenie mieszkania wykończonego “pod klucz”. Jako, że to drugie oznacza lokum gotowe do zamieszkania, stan deweloperski to wręcz stan surowy. Czego jednakże możemy oczekiwać po takim mieszkaniu? Co w nim zastaniemy, a czego bezskutecznie w nim wypatrywać?
Stan deweloperski to najbardziej podstawowa postać mieszkania. Obejmuje całkowite wykończenie budynku z zewnątrz oraz częściowe wykonanie wewnątrz. Mamy czyli ściany (przygotowane do malowania albo pomalowane jednokrotnie na biało), sufity, okna, parapety wewnętrzne, drzwi wejściowe, a także podłączenia do instalacji i mediów (standard deweloperski zawiera też rozprowadzenie wszelkich instalacji, ale bez ich zakończenia odpowiednią armaturą sanitarną czy elektryczną).
Nie ma wątpliwości, że wybierając mieszkanie urządzone “pod klucz”, wiele oszczędzamy. Nie tylko wydatków, związanych z jego zaaranżowaniem, lecz ponadto czasu i nerwów. Poszukiwanie materiałów wykończeniowych, układanie podłóg, położenie płytek, urządzanie kuchni i łazienki, malowanie ścian itp. są niebywale pochłaniające czas i wymagają sporo poświęcenia, a nawet orientacji w branży.
Opłaca się jednak wiedzieć, że występują również mieszkania w stanie “pośrednim”. Choć nie są one wykończone “pod klucz”, lecz mają wymalowane ściany, wyposażenie sanitarne.
Zanim więc zdecydujemy się na wybór mieszkania w konkretnym stanie, dobrze dowiedzieć się, co tak faktycznie rozumie pod tym pojęciem sam deweloper. Takie informacje znajdziemy w umowie. Jak się okazuje, różni deweloperzy pod owym pojęciem mogą rozumieć naprawdę różnorakie standardy wykończenia.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>