Analizy pokazują, że program “Mieszkanie dla Młodych” odgrywa istotną rolę na polskim rynku nieruchomości i to właśnie on zaważa na pokaźny popyt. Mimo, że są to ubiegłe miesiące funkcjonowania programu, deweloperzy robią wszystko, by zakwalifikować swoją ofertę do rządowych dopłat.
Obniżka kontrolowana
Od 1% do 30% mieszkań oferowanych przez deweloperów wypełnia kryteria programu “Mieszkanie dla Młodych”. Tak obszerny przedział jest rezultatem dużych przepaści we wskaźnikach cenowych programu, które dopasowywane są do rzeczywistych cen funkcjonujących na rynku.
W miastach, w których udział rynkowy “MdM” jest większy, tj. w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu, zaliczenie oferty do programu ma dla dewelopera pokaźne znaczenie, szczególnie gdy konkurencja oferuje możliwość zakupienia mieszkania z dotacją. Bitwa o klienta sprawia, że coraz więcej firm zmniejsza ceny swoich nieruchomości do poziomu gwarantującego objęcie rządowymi dotacjami.
Świadczy o tym choćby mnogość ofert, których ceny są równorzędne do obecnego wskaźnika “ Mieszkania dla Młodych “. Na przykład we Wrocławiu przeważają mieszkania w cenie 5 187 zł/mkw. a w Poznaniu 5 417 zł/mkw.
Dwa na zaciekawienie.
Niejednokrotnie deweloperzy uciekają się do prostych środków marketingowych, spuszczając ceny jednego lub dwóch mieszkań w inwestycji, co już uprawnia do dawania informacji o perspektywie dokonania nabycia mieszkania w ramach programu “Mieszkania dla Młodych”.
Dwie części jednej ceny.
Gdy poziom jednostkowej ceny mieszkania przerasta wskaźnik programu w danym mieście, deweloperzy uciekają się do innego blefu rozbijając cenę na dwie części: podstawową, równą wskaźnikowi programu oraz uzupełniającą, stanowiącą element uzupełniający do ceny, którą deweloper chce uzyskać. Naturalnie, dopłaty do kredytu obliczane są tylko i wyłącznie od podstawowej części ceny mieszkania.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>