Program Prosument jest realizowany od 2014 roku przez NFOŚiGW. Fundusz poinformował o zmianach w programie, które m.in. pozwolą na szybsze uzyskanie dotacji.
Nabywcy zainteresowani przystąpieniem do programu w programie Prosument mają możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji OZE, z wykorzystaniem do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Z dotacji mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Całkowity kapitał programu na lata 2014-2020 został ustalony na kwotę 800 mln zł, z możliwością zawierania kontraktów do 2020 roku.
Do tej pory, aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu Prosument wymogiem koniecznym było podpisanie umowy z właścicielem sieci energetycznej. W wielu przypadkach procedura pod łączenia przesuwałą się, co przeciągało czas na otrzymanie dotacji. Obecnie, zgodnie z regulacjami, które weszły w życie z dniem 26 sierpnia 2015 r., aby osiągnąć wsparcie z programu Prosument wystarczy przedstawienie promesy z zakładu energetycznego potwierdzającej przyłączenie. Dzięki temu niewykluczone jest wcześniejsze wypłacenie dofinansowania wyłącznie na podstawie zaświadczenia potwierdzającego możliwość podpisanie umowy, a nie samej umowy.
Wykorzystać z udogodnienia mogą zarówno osoby, które wskażały składanie wniosku przez Fundusz, jak i za pośrednictwem BOŚ Banku, zmiany będą dotyczyć również rozliczanych projektów i wnioskowanych.
Zgodnie z wcześniejszymi zmianami członkowie w Programie Prosument nie mogli korzystać ze wsparcia w ramach taryf gwarantowanych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku. Tymczasem będą mogli oni użyć z bilansowania energii sprzedanej i zakupionej z sieci, w formie net-meteringu. Dodatkowo został uchylony powinność łączenia instalacji elektrotwóczych z generującymi energię cieplną. Fundusz podjął decyzję o powiększeniu 20% okresu wsparcia dla instalacji wytwarzających ciepło oraz 40% dla instalacji wytwarzających pród do końca 2016 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą ponadto obniżenia najwyższego kosztu kwalifikowanego dla instalacji wykorzystujących energię słoneczną oraz wymagań technicznych. Ponadplanowo Fundusz obwieścił o wejściu po 31 grudnia 2015 roku obowiązku certyfikacji instalatorów.
W związku ze przekształceniami BOŚ obwieścił o tymczasowym zatrzymaniu przyjmowania nowych pism w celu dostosowania swoich procedur. Rzecznik prasowy zaznaczył że wnioski złożone na niedawnych wzorach są wciąż rozpatrywane. Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie wznowione przyjmowanie świeżych podań.
NFOŚiGW prowadzi nabór na kolejne banki, co przyczyni się do powiększenia liczby jednostek, gdzie będzie można złożyć wniosek. Nabór potrwa do 11 września. Zgodnie z początkowymi założenia niebawem do realizacji programu Prosument mogą przyłączyć WFOŚiGW oraz gminy. Dotychczas do programu przyłączyło się siedem oddziałów Funduszu. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, dzięki czemu wiadomości o przyłączeniu nowych oddziałów mogą pojawiać się regularnie.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>